30 червня 2023 року в рамках проекту «Карпатський зоряний шлях» було проведено семінар

Тематика семінару - привернення уваги суспільства до проблеми світлового забруднення навколишнього середовища, пошук шляхів її вирішення, у тому числі, за рахунок енергозберігаючих технологій та використання новітніх тенденцій міського будівництва і господарства щодо освітлення міських та сільських поселень, автомобільних доріг; діяльність у напрямку збереження та популяризації природної спадщини прикордонних регіонів, розвитку астротуризму.

На семінарі відбувся обмін досвідом у сфері вивчення світлового забруднення та підвищення обізнаності про цю проблему між фахівцями національних природних парків, розташованих у Пряшівському самоврядному краї Словаччини, областях Боршод-Абауй-Земплен та Гайду-Бігар Угорщини та Закарпаття.

Було зазначено, що географічно проект «Карпатський зоряний шлях» орієнтований на 3 національні парки та їхні околиці – Ужанський, Полонини та Бюкк. У цих районах рівень світлового забруднення є відносно низьким. Тож є шанс використати їх як хороший приклад і просувати переваги життя під природним нічним небом.

Для реалізації проекту використовуються класичні та інноваційні методи навчання, проводяться за допомогою мобільної методології, розробленої угорським партнером, вимірювання спектрального розподілу енергії яскравості неба.

Також під час семінару було розглянуто питання енергозбереження і безпеки у громадах. Зокрема запрошені експерти з Підкарпатського воєводства розказали про польський досвід енергозбереження для вуличного освітлення, директор фірми SEAK s.r.o. із Словаччини поділився практичним досвідом з економічної точки зору щодо ефективного управління вуличним освітленням за допомогою технології power line, як інструмента для зменшення світлового смогу в муніципалітетах.

Крім запрошених гостей у семінарі взяли участь представники всіх партнерів проекту: Вігорлатської обсерваторії м. Гуменне (Словаччина), ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Ужанського національного природного парку, Товариства охорони природи «Rónaőrző» (Угорщина), ГО "Інститут розвитку Карпатського регіону", які поділилися результатами реалізації проєкту.