Відбулася заключна конференція проекту «Kapпaтськe зоряне нeбo» та пілотне астро-шоу на освітньо-туристичному маршруті «Карпатський зоряний шлях»
22-23 жовтня 2021 року відбулася заключна конференція проекту «Kapпaтськe зоряне нeбo», що виконується та співфінансується в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020, на підставі виконання грантової угоди (проект №PLBU.01.02-00-UA-0809/19-00) між Міністерством фондів та регіональної політики Республіки Польща та ГО «Інститут розвитку Карпатського регіону». Місцем проведення був етно-велнес готель «УнгварЪскій»,вулиця Електрозаводська, 29, Ужгород, Закарпатська область; а також гірський туристичний притулок «Явірник», смт. Великий Березний.
Конференція проводилася для представників регіональних та місцевих органів влади та адміністрацій, особливо фахівців з питань охорони навколишнього середовища, промоції, туризму та інвестицій, туристичних агентств, екологічних агентств, ЗМІ, екоекспертів, студентів, освітніх і дослідницьких організацій та установ. Для урочистого відкриття конференції з вітальними словами виступили запрошені гості: Начальник управління туризму і курортів Закарпатської облдержадміністрації Маріанна Готра, Заступник начальника управління єврорегіональної співпраці Закарпатської ОДА Дмитро Мірошніков, директор Департаменту економічного та регіонального розвитку, торгівлі, залучення інвестицій, забезпечення виконання державних програм та контролю за їх виконанням Закарпатської облдержадміністрації Іван Завидняк, головний спеціаліст дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти департаменту освіти і науки, молоді та спорту облдержадміністрації Наталія Граб, мер міста Єдліче(Польща) Йоланта Урбанік, Голова Львівського астрономічного товариства Любов Янків–Вітковська, Великоберезнянський селищний голова Богдан Кирлик, Голова Ставненської територіальної громади Іван Мандрик, голова Костриської територіальної громади Василь Черевка. Конференцію відвідали учасники Промо-туру зацікавлених сторін до об’єктів природної спадщини Підкарпатського воєводства та Закарпатської області (15 осіб), організованого Бенефіціаром 1. Учасниками промо-туру стали представники регіональних, місцевих органів влади та адміністрацій з Польщі, особливо з питань охорони навколишнього середовища, промоції, туризму та інвестицій, туристичних агентств, екологічних агентств, ЗМІ.
Наступним етапом стало представлення результатів та діяльностей проекту для широкого загалу партнерами проекту - Інститутом розвитку Карпатського регіону (Ужгород, Україна) – головний бенефіціар та Асоціацією передачі інновацій та технологій «Горизонти» (Жешув, Польща) – Бенефіціар 1. Одним із значних здобутків проекту стала спільна стратегія «Розвиток природного та астро-туризму на транскордонній території Польщі та України», яка була представлена на заключній конференції. Залучені експерти з польської та української сторін поділилися баченням розвитку спільної транскордонної території в майбутньому у сфері природного та астро-туризму. Були також представлені результати роботи залучених в рамках проекту експертів зі світлового забруднення, екології та астротуризму. Експерти з Польщі виступили з доповідями в режимі онлайн через платформу Google Meet. На конференції відбувся показ промоційних фільмів про Закарпатський Парк Темного Неба та Парк зоряного неба «Бещади».
23 жовтня 2021 року учасники відвідали Закарпатський парк темного неба, де відбулося відкриття нового освітньо-туристичного маршруту, створеного в рамках проекту та пілотне астро-шоу на маршруті. Новий освітньо-туристичний маршрут «Карпатський зоряний шлях» допоможе диверсифікувати туристичні продукти у регіоні, а також популяризувати астротуризм та активний відпочинок. Туристичний маршрут знаходиться на ділянці хребта гори Явірник, яка починається недалеко від притулку «Явірник» і закінчується знаком найвищої точки хребта Явірник (1017 м). Програма відкриття маршруту включала в себе показ місць для астрономічних спостережень та фотозйомку природи Закарпатського парку темного неба, а також прохід по новому маршруту. Учасники отримали буклети з публікацією карти маршруту та обертову карту зоряного неба.
З метою просування створеного освітнього туристичного маршруту 23 жовтня на цьому маршруті було проведено пілотне астро-шоу. Його провели експерти проекту зі світлового забруднення та навколишнього середовища, які проводили дослідження. Для проведення астро-шоу було використано спеціальне обладнання, придбане для маршруту в рамках проекту. Учасники астро-шоу проводили вимірювання фону нічного неба за допомогою приладу SQM. Було організовано спостереження за планетами Юпітер та Сатурн, за природним супутником Землі Місяцем за допомогою телескопів Celestron Astro Fi 6, Bresser Messier Dob254 та Arsenal longperng +eq5. Також учасники зробили астрофото об’єктів за допомогою CCD камери Asi120mc-s.